Upper Austria Ladies Linz | Linz
Tournament details

Upper Austria Ladies Linz - Linz

 
Date:Nov 09, 2020
Rank:Main tour(250,500)
Association:WTA
Court type:
 
I.hard
Country:Austria Austria
Prize money:$275 000
Website:http://www.generali-ladies.at/
Latitude:48.18
Longitude:14.18
Map:Zoom In
singles | doubles
Player 1 Player 2ResultsDate
Final
Aryna Sabalenka BLR-Elise Mertens BEL7-56-2   15 Nov 20
1/2
Aryna Sabalenka BLR-B. Krejcikova CZE7-54-66-3  14 Nov 20
Elise Mertens BEL-E. Alexandrova RUS2-66-17-5  14 Nov 20
1/4
B. Krejcikova CZE-A. Sasnovich BLR6-36-1   13 Nov 20
E. Alexandrova RUS-Nadia Podoroska ARG6-26-1   13 Nov 20
Elise Mertens BEL-V. Kudermetova RUS6-46-1   13 Nov 20
Aryna Sabalenka BLR-Oceane Dodin FRA6-33-3ret.  13 Nov 20
Second
Oceane Dodin FRA-Sorana Cirstea ROU6-46-4   12 Nov 20
Nadia Podoroska ARG-Camila Giorgi ITA6-746-16-4  12 Nov 20
V. Kudermetova RUS-Arantxa Rus NED6-41-66-3  12 Nov 20
Aryna Sabalenka BLR-Stefanie Voegele SUI6-06-3   12 Nov 20
Elise Mertens BEL-Vera Zvonareva RUS6-45-76-2  12 Nov 20
A. Sasnovich BLR-Jana Fett CRO3-66-16-3  11 Nov 20
B. Krejcikova CZE-Greetje Minnen BEL5-77-676-4  11 Nov 20
E. Alexandrova RUS-Varvara Gracheva RUS7-56-1   11 Nov 20
First
Elise Mertens BEL-Anhelina Kalinina UKR2-66-16-2  11 Nov 20
V. Kudermetova RUS-Barbara Haas AUT6-06-0   11 Nov 20
Nadia Podoroska ARG-I. Begu ROU6-46-4   11 Nov 20
Oceane Dodin FRA-Jil Teichmann SUI1-66-46-2  11 Nov 20
Vera Zvonareva RUS-Marta Kostyuk UKR6-46-2   10 Nov 20
Aryna Sabalenka BLR-Jasmine Paolini ITA6-46-4   10 Nov 20
Stefanie Voegele SUI-Viktoria Kuzmova SVK7-636-3   10 Nov 20
B. Krejcikova CZE-Harmony Tan FRA6-35-76-2  10 Nov 20
Arantxa Rus NED-Tamara Zidansek SLO6-46-4   10 Nov 20
Jana Fett CRO-Tereza Martincova CZE6-23-1ret.  10 Nov 20
Camila Giorgi ITA-S. Tormo ESP6-35-76-4  10 Nov 20
Sorana Cirstea ROU-Julia Grabher AUT2-3ret.   10 Nov 20
Varvara Gracheva RUS-Katarina Zavatska UKR6-47-5   09 Nov 20
A. Sasnovich BLR-Bernarda Pera USA6-36-1   09 Nov 20
E. Alexandrova RUS-K. Siniakova CZE6-36-4   09 Nov 20
Greetje Minnen BEL-Dayana Yastremska UKR6-46-3   09 Nov 20
Qualifying
Oceane Dodin FRA-Laura-Ioana Paar ROU6-27-5   08 Nov 20
Jana Fett CRO-Irina Maria Bara ROU6-14-66-2  08 Nov 20
Harmony Tan FRA-J. Cristian ROU4-1ret.   08 Nov 20
Anhelina Kalinina UKR-Katarina Zavatska UKR6-04-0ret.  08 Nov 20
Tereza Martincova CZE-Sabine Lisicki GER6-21-66-3  08 Nov 20
Stefanie Voegele SUI-L. Kerkhove NED6-23-66-2  08 Nov 20
q-First
L. Kerkhove NED-Ulrikke Eikeri NOR3-66-17-5  07 Nov 20
Laura-Ioana Paar ROU-Rebecca Sramkova SVK5-77-52-0ret. 07 Nov 20
Irina Maria Bara ROU-Katharina Gerlach GER2-66-36-4  07 Nov 20
Jana Fett CRO-Mayo Hibi JPN6-26-3   07 Nov 20
Harmony Tan FRA-Kamilla Rakhimova RUS6-26-2   07 Nov 20
Katarina Zavatska UKR-Ana Konjuh CRO6-736-46-2  07 Nov 20
Anhelina Kalinina UKR-I. Shinikova BUL2-66-36-3  07 Nov 20
Oceane Dodin FRA-Reka-Luca Jani HUN6-06-0   07 Nov 20
Tereza Martincova CZE-J. Burrage GBR6-34-66-3  07 Nov 20
Sabine Lisicki GER-Bibiane Schoofs NED7-56-3   07 Nov 20
Stefanie Voegele SUI-Veronika Bokor AUT6-36-1   07 Nov 20
J. Cristian ROU-Mira Antonitsch AUT6-26-4   07 Nov 20