Baltic Open | Jurmala
Tournament details

Baltic Open - Jurmala

 
Date:Jul 22, 2019
Rank:Main tour(250,500)
Association:WTA
Court type:
 
Clay
Country:Latvia Latvia
Prize money:$250 000
Website:http://www.balticopentennis.com/
Latitude:56.58
Longitude:23.42
Map:Zoom In
singles | doubles
Player 1 Player 2ResultsDate
Final
A. Sevastova LAT-Katarzyna Kawa POL3-67-56-4  28 Jul 19
1/2
A. Sevastova LAT-A. Potapova RUS6-46-2   27 Jul 19
Katarzyna Kawa POL-Bernarda Pera USA6-26-3   27 Jul 19
1/4
A. Potapova RUS-P. Tig ROU6-40-66-4  26 Jul 19
Katarzyna Kawa POL-Chloe Paquet FRA6-26-2   26 Jul 19
A. Sevastova LAT-Irina Maria Bara ROU7-636-2   26 Jul 19
Bernarda Pera USA-Nina Stojanovic SRB4-66-46-3  26 Jul 19
Second
A. Potapova RUS-D. Marcinkevica LAT6-14-66-2  25 Jul 19
Irina Maria Bara ROU-V. Ivakhnenko RUS7-663-66-1  25 Jul 19
Nina Stojanovic SRB-Paula Ormaechea ARG6-06-3   25 Jul 19
Bernarda Pera USA-Elena Rybakina KAZ4-66-06-2  25 Jul 19
Katarzyna Kawa POL-Jana Fett CRO6-36-0   24 Jul 19
A. Sevastova LAT-Dalila Jakupovic SLO6-736-26-4  24 Jul 19
Chloe Paquet FRA-Caroline Garcia FRA4-66-46-3  24 Jul 19
P. Tig ROU-Anhelina Kalinina UKR6-46-4   24 Jul 19
First
A. Potapova RUS-Barbara Haas AUT6-26-3   24 Jul 19
Paula Ormaechea ARG-Kristina Kucova SVK6-44-1ret.  23 Jul 19
Bernarda Pera USA-Jelena Ostapenko LAT6-26-1   23 Jul 19
Nina Stojanovic SRB-A. Sasnovich BLR4-66-36-4  23 Jul 19
A. Sevastova LAT-Varvara Flink RUS6-26-1   23 Jul 19
V. Ivakhnenko RUS-Sorana Cirstea ROU6-06-4   23 Jul 19
P. Tig ROU-Ankita Raina IND6-26-1   23 Jul 19
Anhelina Kalinina UKR-K. Siniakova CZE4-66-46-1  23 Jul 19
Katarzyna Kawa POL-Y. Bonaventure BEL2-66-46-1  23 Jul 19
Chloe Paquet FRA-Basak Eraydin TUR6-37-5   23 Jul 19
Caroline Garcia FRA-Kristyna Pliskova CZE6-36-767-66  23 Jul 19
Elena Rybakina KAZ-Xinyun Han CHN6-16-2   23 Jul 19
Jana Fett CRO-Tatjana Maria GER6-41-66-4  23 Jul 19
Dalila Jakupovic SLO-Ana Bogdan ROU6-37-65   22 Jul 19
Irina Maria Bara ROU-M. Gasparyan RUS6-44-64-0ret. 22 Jul 19
D. Marcinkevica LAT-Kamilla Rakhimova RUS6-46-3   22 Jul 19
Qualifying
Paula Ormaechea ARG-I. Shinikova BUL7-56-3   22 Jul 19
Basak Eraydin TUR-Ulrikke Eikeri NOR6-34-67-64  22 Jul 19
V. Ivakhnenko RUS-Marie Benoit BEL6-44-66-4  22 Jul 19
Barbara Haas AUT-Julia Grabher AUT6-06-4   22 Jul 19
Katarzyna Kawa POL-Naiktha Bains AUS6-16-2   22 Jul 19
Nina Stojanovic SRB-Harmony Tan FRA6-26-2   22 Jul 19
q-First
Harmony Tan FRA-Jasmin Jebawy GER6-26-2   21 Jul 19
V. Ivakhnenko RUS-Galina Voskoboeva KAZ6-16-2   21 Jul 19
Marie Benoit BEL-A. Amanmuradova UZB7-56-2   21 Jul 19
Naiktha Bains AUS-Andrea Gamiz VEN6-41-66-3  21 Jul 19
Basak Eraydin TUR-Ksenia Aleshina RUS6-16-0   21 Jul 19
Ulrikke Eikeri NOR-Daniela Vismane LAT6-03-0ret.  21 Jul 19
Paula Ormaechea ARG-Dejana Radanovic SRB5-76-16-3  21 Jul 19
I. Shinikova BUL-Zoe Kruger RSA6-26-4   21 Jul 19
Barbara Haas AUT-Francesca Jones GBR6-26-2   21 Jul 19
Julia Grabher AUT-Kamilla Bartone LAT7-636-3   21 Jul 19
Katarzyna Kawa POL-Anna Danilina KAZ6-43-67-65  21 Jul 19
Nina Stojanovic SRB-Marina Melnikova RUS6-46-4   21 Jul 19