Tournament details

Joue-Les-Tours

 
Date:Oct 15, 2018
Rank:ChallengersK
Association:WTA
Court type:
 
I.hard
Country:France France
Prize money:$25 000
Website:
Latitude:47.21
Longitude:0.4
Map:Zoom In
singles | doubles
Player 1 Player 2ResultsDate
Final
Chloe Paquet FRA-Myrtille Georges FRA7-656-2   20 Oct 18
1/2
Myrtille Georges FRA-T. Andrianjafitrimo FRA4-66-46-3  19 Oct 18
Chloe Paquet FRA-Amandine Hesse FRA6-42-66-3  19 Oct 18
1/4
T. Andrianjafitrimo FRA-D. Marcinkevica LAT4-66-46-4  18 Oct 18
Myrtille Georges FRA-Julie Gervais FRA1-66-36-2  18 Oct 18
Amandine Hesse FRA-Bibiane Schoofs NED6-46-2   18 Oct 18
Chloe Paquet FRA-Magdalena Frech POL5-76-36-3  18 Oct 18
Second
Amandine Hesse FRA-Michaela Honcova SVK6-26-4   17 Oct 18
T. Andrianjafitrimo FRA-Eden Silva GBR7-56-4   17 Oct 18
Myrtille Georges FRA-Audrey Albie FRA3-66-17-5  17 Oct 18
Bibiane Schoofs NED-Emma Lene FRA6-46-3   17 Oct 18
Julie Gervais FRA-Dejana Radanovic SRB6-26-0   17 Oct 18
Chloe Paquet FRA-Maia Lumsden GBR6-46-1   17 Oct 18
Magdalena Frech POL-Margot Yerolymos FRA2-67-57-5  17 Oct 18
D. Marcinkevica LAT-Jesika Maleckova CZE6-27-5   17 Oct 18
First
Emma Lene FRA-Mallaurie Noel FRA7-54-67-65  16 Oct 18
Bibiane Schoofs NED-Harmony Tan FRA6-46-3   16 Oct 18
Maia Lumsden GBR-Barbora Stefkova CZE6-36-1   16 Oct 18
Amandine Hesse FRA-Anna Gabric GER7-56-746-2  16 Oct 18
Dejana Radanovic SRB-L. Bencheikh FRA4-66-06-4  16 Oct 18
Magdalena Frech POL-Priscilla Heise FRA6-36-1   16 Oct 18
Eden Silva GBR-Cristina Bucsa ESP6-23-1ret.  16 Oct 18
Myrtille Georges FRA-Alicia Barnett GBR6-16-4   16 Oct 18
Chloe Paquet FRA-Claudia Giovine ITA6-756-46-1  16 Oct 18
T. Andrianjafitrimo FRA-K. Zimmermann BEL6-37-5   16 Oct 18
Audrey Albie FRA-M. Gonzalez COL6-26-2   15 Oct 18
Jesika Maleckova CZE-Lou Brouleau FRA6-06-4   15 Oct 18
Margot Yerolymos FRA-Mylene Halemai FRA6-26-0   15 Oct 18
Julie Gervais FRA-M. Kolodziejova CZE6-44-66-1  15 Oct 18
D. Marcinkevica LAT-J. Cristian ROU6-13-67-5  15 Oct 18
Michaela Honcova SVK-Tess Sugnaux SUI7-57-65   15 Oct 18
Qualifying
Alicia Barnett GBR-Lucie Wargnier FRA6-47-62   14 Oct 18
Emma Lene FRA-Vlada Ekshibarova ISR1-66-36-2  14 Oct 18
Eden Silva GBR-Alina Silich RUS6-06-1   14 Oct 18
Margot Yerolymos FRA-Karin Kennel SUI6-36-0   14 Oct 18
Anna Gabric GER-I. C.-Reimers ESP6-717-56-4  14 Oct 18
Tess Sugnaux SUI-Arlinda Rushiti SUI6-26-2   14 Oct 18
Claudia Giovine ITA-Yasmine Mansouri FRA1-67-697-64  14 Oct 18
Priscilla Heise FRA-Lou Brouleau FRA6-26-1   14 Oct 18
q-First
Karin Kennel SUI-Salma Djoubri FRA6-17-5   13 Oct 18
Yasmine Mansouri FRA-Ksenia Palkina KGZ7-656-3   13 Oct 18
Tess Sugnaux SUI-A. Shaulskaya RUS7-56-1   13 Oct 18
I. C.-Reimers ESP-Chloe Cirotte FRA6-16-1   13 Oct 18
Lou Brouleau FRA-Lea Tholey FRA6-26-1   13 Oct 18
Claudia Giovine ITA-Lucie Nguyen Tan FRA6-16-1   13 Oct 18
Vlada Ekshibarova ISR-Josephine Boualem FRA6-26-2   13 Oct 18
Arlinda Rushiti SUI-Lou Adler FRA4-66-46-3  13 Oct 18
Anna Gabric GER-Clemence Fayol FRA6-26-3   13 Oct 18
Alina Silich RUS-Margaux Bovy BEL7-56-3   13 Oct 18
Emma Lene FRA-Helene Scholsen BEL6-46-1   13 Oct 18
Alicia Barnett GBR-S. Janicijevic FRA6-47-67   13 Oct 18
Lucie Wargnier FRA-Mathilde Armitano FRA6-36-737-65  13 Oct 18
Margot Yerolymos FRA-Alice Robbe FRA6-26-4   13 Oct 18
Eden Silva GBR-Emeline Dartron FRA6-36-0   13 Oct 18
Priscilla Heise FRA-Magalie Girard FRA6-46-2   13 Oct 18