Warsteiner Grand Prix | Oberstaufen
Tournament details

Warsteiner Grand Prix - Oberstaufen

 
Date:Jul 10, 2000
Rank:ChallengersK
Association:ATP
Court type:
 
Clay
Country:Germany Germany
Prize money:$25 000
Website:
Latitude:47.33
Longitude:10.01
Map:Zoom In
Player 1 Player 2ResultsDate
Final
Clemens Trimmel AUT-Radomir Vasek CZE6-46-1   10 Jul 00
1/2
Radomir Vasek CZE-V. Santopadre ITA7-56-716-4  10 Jul 00
Clemens Trimmel AUT-G. Galimberti ITA6-36-3   10 Jul 00
1/4
Radomir Vasek CZE-Martin Spottl AUT6-757-57-65  10 Jul 00
V. Santopadre ITA-Igor Kunitsyn RUS6-36-4   10 Jul 00
G. Galimberti ITA-Thomas Dupre FRA3-66-47-62  10 Jul 00
Clemens Trimmel AUT-M. Arguello ARG6-16-2   10 Jul 00
Second
Martin Spottl AUT-Alexandre Simoni BRA1-67-57-63  10 Jul 00
Radomir Vasek CZE-Olivier Mutis FRA7-56-3   10 Jul 00
Thomas Dupre FRA-S. N.-Gutierrez ESP3-67-616-0  10 Jul 00
M. Arguello ARG-Feliciano Lopez ESP6-727-657-64  10 Jul 00
Clemens Trimmel AUT-Boris Borgula SVK7-626-726-2  10 Jul 00
V. Santopadre ITA-Diego Moyano ARG6-36-4   10 Jul 00
G. Galimberti ITA-Marcello Craca GER6-26-0   10 Jul 00
Igor Kunitsyn RUS-Andy Fahlke GER6-34-66-3  10 Jul 00
First
Olivier Mutis FRA-Hugo Armando USA6-33-67-64  10 Jul 00
Alexandre Simoni BRA-D. C.-Garcia ESP6-26-3   10 Jul 00
Martin Spottl AUT-Dieter Kindlmann GER5-0ret.   10 Jul 00
Diego Moyano ARG-Philipp Hammer GER7-56-4   10 Jul 00
Thomas Dupre FRA-Marko Tkalec SLO6-26-3   10 Jul 00
Igor Kunitsyn RUS-Filippo Volandri ITA5-77-627-5  10 Jul 00
Andy Fahlke GER-Michael Berrer GER6-736-46-3  10 Jul 00
Radomir Vasek CZE-Lars Burgsmuller GER6-26-1   10 Jul 00
S. N.-Gutierrez ESP-Christian Grunes GER6-46-0   10 Jul 00
V. Santopadre ITA-Timothy Aerts BEL6-36-2   10 Jul 00
M. Arguello ARG-Tomas Behrend GER4-66-37-65  10 Jul 00
Feliciano Lopez ESP-Olivier Patience FRA7-646-4   10 Jul 00
Clemens Trimmel AUT-Sebastian Jaeger GER6-46-2   10 Jul 00
Boris Borgula SVK-Christian Kordasz ARG7-676-0   10 Jul 00
G. Galimberti ITA-Radek Stepanek CZE6-17-61   10 Jul 00
Marcello Craca GER-Vladimir Platenik SVK6-36-4   10 Jul 00
Qualifying
Marko Tkalec SLO-Tapio Nurminen FIN5-76-36-4  10 Jul 00
Vladimir Platenik SVK-Zeljko Krajan CRO6-47-65   10 Jul 00
Christian Grunes GER-Miha Gregorc SLO6-46-2   10 Jul 00
M. Arguello ARG-Jan Minar CZE6-757-636-3  10 Jul 00
q-Second
Marko Tkalec SLO-B. Kohlloeffel GER6-13-67-69  10 Jul 00
Christian Grunes GER-Stefano Galvani ITA4-67-626-3  10 Jul 00
Miha Gregorc SLO-Frantisek Babej SVK6-46-4   10 Jul 00
Zeljko Krajan CRO-Lars Uebel GER1-66-46-4  10 Jul 00
Vladimir Platenik SVK-M. Wislsperger GER6-46-3   10 Jul 00
Tapio Nurminen FIN-C. Maria FRA6-16-2   10 Jul 00
Jan Minar CZE-Jarkko Nieminen FIN6-27-5   10 Jul 00
M. Arguello ARG-Dirk Dier GER6-37-5   10 Jul 00
q-First
Tapio Nurminen FIN-Andreas Goessl GER6-26-0   10 Jul 00
C. Maria FRA-Victor Trotsko UKR6-27-5   10 Jul 00
B. Kohlloeffel GER-Jakub Hasek CZE7-636-3   10 Jul 00
Vladimir Platenik SVK-Maximilian Abel GER6-736-46-3  10 Jul 00
M. Wislsperger GER-Marco Ortwein GERw/o    10 Jul 00
Lars Uebel GER-Stephen Adamson CAN6-26-2   10 Jul 00
Frantisek Babej SVK-Razvan Iliescu ROU6-36-4   10 Jul 00
Miha Gregorc SLO-Boris Bachert GER7-626-3   10 Jul 00
Christian Grunes GER-Toby Mitchell AUS6-46-0   10 Jul 00
Dirk Dier GER-Jaroslav Levinsky CZE6-27-64   10 Jul 00
M. Arguello ARG-Ivan Vajda CRO6-36-3   10 Jul 00
Jan Minar CZE-Michael Fischer GER6-16-0   10 Jul 00
Jarkko Nieminen FIN-Troy Hargreaves AUS6-36-3   10 Jul 00