Shymkent Challenger
Tournament details

Shymkent Challenger

 
Date:May 22, 2017
Rank:ChallengersK
Association:ATP
Court type:
 
Clay
Country:Kazakhstan Kazakhstan
Prize money:$50 000
Website:
Latitude:42.32
Longitude:69.6
Map:Zoom In
singles | doubles
Player 1 Player 2ResultsDate
Final
Richard Berankis LTU-Yannick Hanfmann GER6-36-2   27 May 17
1/2
Yannick Hanfmann GER-Carlos Taberner ESP6-46-4   26 May 17
Richard Berankis LTU-A. Nedovesov KAZ6-22-66-2  26 May 17
1/4
Richard Berankis LTU-Clement Geens BEL6-16-2   25 May 17
Carlos Taberner ESP-Andrey Golubev KAZ6-16-1   25 May 17
A. Nedovesov KAZ-Evgeny Tyurnev RUS7-56-3   25 May 17
Yannick Hanfmann GER-Danilo Petrovic SRB6-46-4   25 May 17
Second
Clement Geens BEL-Marc Giner ESP6-36-2   24 May 17
Yannick Hanfmann GER-Ilya Vasilyev RUS6-36-2   24 May 17
Andrey Golubev KAZ-C. O'Connell AUS6-46-2   24 May 17
A. Nedovesov KAZ-Marek Jaloviec CZE6-36-3   24 May 17
Danilo Petrovic SRB-Ivan Nedelko RUS7-646-4   24 May 17
Carlos Taberner ESP-Nikola Milojevic SRB7-57-60   24 May 17
Richard Berankis LTU-Roman Khassanov KAZ6-27-63   24 May 17
Evgeny Tyurnev RUS-Alex Molcan SVK6-16-4   24 May 17
First
A. Nedovesov KAZ-Sam Barry IRL6-46-1   23 May 17
Evgeny Tyurnev RUS-Laurynas Grigelis LTU6-46-4   23 May 17
Ilya Vasilyev RUS-Andriej Kapas POL3-66-36-1  23 May 17
Clement Geens BEL-K. Kravchuk RUS6-36-3   23 May 17
Roman Khassanov KAZ-Juan Pablo Paz ARG7-57-5   23 May 17
Alex Molcan SVK-Evgeny Karlovskiy RUS7-56-2   23 May 17
C. O'Connell AUS-P. Portero ESP6-37-66   23 May 17
Richard Berankis LTU-Alexey Vatutin RUS2-66-36-1  23 May 17
Marc Giner ESP-Kenneth Raisma EST6-36-4   23 May 17
Carlos Taberner ESP-Ivan Gakhov RUS6-36-4   23 May 17
Ivan Nedelko RUS-A. Kudryavtsev RUS4-66-06-1  23 May 17
Yannick Hanfmann GER-Vladyslav Manafov UKR6-47-5   22 May 17
Marek Jaloviec CZE-Aslan Karatsev RUS6-755-4ret.  22 May 17
Nikola Milojevic SRB-Javier Marti ESP6-36-3   22 May 17
Danilo Petrovic SRB-Kevin Krawietz GER7-56-1   22 May 17
Andrey Golubev KAZ-Sadio Doumbia FRA6-46-3   22 May 17
Qualifying
Evgeny Tyurnev RUS-Riccardo Ghedin ITA6-36-3   22 May 17
Evgeny Karlovskiy RUS-Daniel Nguyen USA6-46-0   22 May 17
Andriej Kapas POL-Grigoriy Lomakin KAZ6-16-4   22 May 17
Ilya Vasilyev RUS-Vladimir Ivanov EST7-56-2   22 May 17
q-Second
Daniel Nguyen USA-D. Matsukevitch RUS7-56-0   21 May 17
Evgeny Karlovskiy RUS-Denis Yevseyev KAZ7-636-2   21 May 17
Andriej Kapas POL-Omar Salman BEL4-1ret.   21 May 17
Riccardo Ghedin ITA-Yaraslav Shyla BLR6-46-4   21 May 17
Evgeny Tyurnev RUS-Denys Molchanov UKR6-42-0ret.  21 May 17
Grigoriy Lomakin KAZ-Alexander Zhurbin RUS4-65-5ret.  21 May 17
Vladimir Ivanov EST-Sergey Betov BLR6-726-16-0  21 May 17
Ilya Vasilyev RUS-Mikalai Haliak BLR7-646-3   21 May 17
q-First
Grigoriy Lomakin KAZ-S. Abzalov UZB7-65ret.   20 May 17
D. Matsukevitch RUS-S. Shofayziyev UZB6-17-5   20 May 17
Riccardo Ghedin ITA-Sagadat Ayap KAZ6-16-1   20 May 17
Ilya Vasilyev RUS-Daniiar Duldaev KGZ6-36-2   20 May 17
Omar Salman BEL-Evgeny Danilov KAZ6-06-0   20 May 17
Denys Molchanov UKR-Alexey Kedryuk KAZ6-06-2   20 May 17
Sergey Betov BLR-Andrey Yakovlev RUS6-46-0   20 May 17
Mikalai Haliak BLR-Farrukh Dustov UZB6-42-0ret.  20 May 17
Denis Yevseyev KAZ-Timur Khabibulin KAZ6-17-5   20 May 17