W60 Saint-Gaudens
Tournament details

W60 Saint-Gaudens

 
Date:May 13, 2019
Rank:ChallengersK
Association:WTA
Court type:
 
Clay
Country:France France
Prize money:$60 000
Website:
Latitude:43.11
Longitude:0.73
Map:Zoom In
singles | doubles
Player 1 Player 2ResultsDate
Final
Anna Kalinskaya RUS-Ana Bogdan ROU6-36-4   19 May 19
1/2
Ana Bogdan ROU-Tereza Martincova CZE6-42-0ret.  18 May 19
Anna Kalinskaya RUS-Jana Fett CRO6-36-1   18 May 19
1/4
Tereza Martincova CZE-Cori Gauff USA6-04-66-2  18 May 19
Ana Bogdan ROU-G. G.-Monticone ITA6-17-64   17 May 19
Jana Fett CRO-Chloe Paquet FRA5-76-27-5  17 May 19
Anna Kalinskaya RUS-Sofya Zhuk RUS3-67-56-1  17 May 19
Second
Sofya Zhuk RUS-Marie Benoit BEL6-43-67-62  16 May 19
Anna Kalinskaya RUS-V. Diatchenko RUS2-66-34-0ret. 16 May 19
G. G.-Monticone ITA-V. Ivakhnenko RUS4-66-26-4  16 May 19
Chloe Paquet FRA-Arantxa Rus NED4-67-57-65  16 May 19
Tereza Martincova CZE-Viktoriya Tomova BUL6-06-3   16 May 19
Jana Fett CRO-Kurumi Nara JPN6-17-5   16 May 19
Cori Gauff USA-Harriet Dart GBR7-57-5   16 May 19
Ana Bogdan ROU-T. Andrianjafitrimo FRA6-16-0   16 May 19
First
Chloe Paquet FRA-Nina Stojanovic SRB6-26-3   15 May 19
Jana Fett CRO-L. Samsonova RUS6-27-5   15 May 19
Tereza Martincova CZE-Jessika Ponchet FRA6-16-1   15 May 19
Harriet Dart GBR-Anna Danilina KAZ6-46-0   15 May 19
Cori Gauff USA-Lucia Bronzetti ITA6-46-4   15 May 19
T. Andrianjafitrimo FRA-Harmony Tan FRA4-66-46-2  15 May 19
Viktoriya Tomova BUL-Greta Arn HUN6-06-2   15 May 19
V. Diatchenko RUS-Paula Ormaechea ARG7-54-66-2  15 May 19
V. Ivakhnenko RUS-Audrey Albie FRA6-26-3   15 May 19
Kurumi Nara JPN-R. Serban CYP6-26-2   14 May 19
Arantxa Rus NED-Richel Hogenkamp NED6-26-3   14 May 19
Sofya Zhuk RUS-Amandine Hesse FRA4-67-56-4  14 May 19
Ana Bogdan ROU-M. Giuseppe ITA6-36-1   14 May 19
G. G.-Monticone ITA-Danka Kovinic MNE7-646-4   14 May 19
Marie Benoit BEL-Margot Yerolymos FRA7-656-3   14 May 19
Anna Kalinskaya RUS-Eden Silva GBR6-26-1   14 May 19
Qualifying
Jana Fett CRO-Alice Rame FRA6-26-4   14 May 19
Nina Stojanovic SRB-Lucia Bronzetti ITA6-756-110-7  14 May 19
Anna Danilina KAZ-V. Strakhova UKR0-67-6410-7  13 May 19
Greta Arn HUN-Marie Benoit BEL5-76-410-7  13 May 19
V. Ivakhnenko RUS-Sofya Lansere RUS7-633-610-5  13 May 19
T. Andrianjafitrimo FRA-Manon Leonard FRA6-06-3   13 May 19
q-First
Manon Leonard FRA-D. Marcinkevica LAT4-66-211-9  13 May 19
V. Ivakhnenko RUS-Manon Arcangioli FRA6-36-4   13 May 19
Lucia Bronzetti ITA-Marine Partaud FRA6-46-0   13 May 19
Marie Benoit BEL-Philippine Picard FRA6-16-0   13 May 19
Greta Arn HUN-Anna Ureke RUS6-16-1   13 May 19
T. Andrianjafitrimo FRA-Camilla Rosatello ITA7-56-2   13 May 19
Jana Fett CRO-L. Bencheikh FRA6-36-1   13 May 19
V. Strakhova UKR-Sara Cakarevic FRA3-66-410-6  13 May 19
Anna Danilina KAZ-Diane Parry FRA7-56-1   13 May 19
Nina Stojanovic SRB-Estelle Cascino FRA1-0ret.   13 May 19
Alice Rame FRA-Sherazad Reix FRA2-1ret.   13 May 19
Sofya Lansere RUS-Juliette Colard FRA6-16-4   13 May 19