Prague 2 Challenger
Tournament details

Prague 2 Challenger

 
Date:May 08, 2023
Rank:ChallengersK
Association:ATP
Court type:
 
Clay
Country:Czech Republic Czech Republic
Prize money:€73 000
Website:https://www.tkspartapraha.cz/
Latitude:50.05
Longitude:14.26
Map:Zoom In
singles | doubles
Player 1 Player 2ResultsDate
Final
Jakub Mensik CZE-Dominik Koepfer GER6-46-3   14 May 23
1/2
Jakub Mensik CZE-A. Canas ESP6-27-5   13 May 23
Dominik Koepfer GER-Nicolas Kicker ARG6-46-3   13 May 23
1/4
Jakub Mensik CZE-Akira Santillan AUS3-66-37-66  12 May 23
Nicolas Kicker ARG-Henri Laaksonen SUIw/o    12 May 23
A. Canas ESP-S. Mochizuki JPN6-36-4   12 May 23
Dominik Koepfer GER-Lukas Klein SVK6-46-766-1  12 May 23
Second
S. Mochizuki JPN-Norbert Gombos SVK7-687-62   11 May 23
A. Canas ESP-Zachary Svajda USA6-42-66-4  11 May 23
Dominik Koepfer GER-Evan Furness FRA7-66ret.   11 May 23
Lukas Klein SVK-Guido Andreozzi ARG5-76-36-3  11 May 23
Nicolas Kicker ARG-Nerman Fatic BIH7-56-4   10 May 23
Jakub Mensik CZE-Vitaliy Sachko UKR6-46-4   10 May 23
Akira Santillan AUS-Nick Hardt DOM4-66-46-3  10 May 23
Henri Laaksonen SUI-Pablo Llamas Ruiz ESP6-36-766-2  10 May 23
First
Vitaliy Sachko UKR-Michael Geerts BEL6-16-1   09 May 23
Lukas Klein SVK-Yaroslav Demin RUS7-56-1   09 May 23
Guido Andreozzi ARG-Daniel Rincon ESP6-46-4   09 May 23
Evan Furness FRA-Zdenek Kolar CZE6-46-3   09 May 23
Nick Hardt DOM-Federico Gaio ITA6-26-4   09 May 23
Akira Santillan AUS-Chun Hsin Tseng TPE6-36-0   09 May 23
Norbert Gombos SVK-Rudolf Molleker GER6-46-4   09 May 23
S. Mochizuki JPN-Michael Vrbensky CZE7-56-3   09 May 23
Zachary Svajda USA-Enzo Couacaud FRA6-46-1   09 May 23
A. Canas ESP-Billy Harris GBR6-23-66-0  09 May 23
Pablo Llamas Ruiz ESP-Jiri Vesely CZE6-47-5   09 May 23
Dominik Koepfer GER-Gastao Elias POR1-1ret.   09 May 23
Henri Laaksonen SUI-Dominic Stricker SUI7-54-66-1  09 May 23
Nicolas Kicker ARG-Damir Dzumhur BIH6-37-63   08 May 23
Nerman Fatic BIH-Dan Added FRA5-76-46-3  08 May 23
Jakub Mensik CZE-Radu Albot MDA7-644-66-3  08 May 23
Qualifying
Billy Harris GBR-Martin Damm USA6-46-3   08 May 23
Gastao Elias POR-Oleg Prihodko UKR7-646-3   08 May 23
Guido Andreozzi ARG-Alex Rybakov USA6-36-3   08 May 23
Daniel Rincon ESP-Bor Artnak SLO6-26-2   08 May 23
Rudolf Molleker GER-Vitaliy Sachko UKR6-46-2   08 May 23
Akira Santillan AUS-Timo Stodder GER7-666-2   08 May 23
q-First
Timo Stodder GER-Jakub Filip CZE3-66-46-4  07 May 23
Guido Andreozzi ARG-Vladyslav Manafov UKR6-26-4   07 May 23
Gastao Elias POR-Antonin Bolardt CZE6-27-5   07 May 23
Billy Harris GBR-Hynek Barton CZE6-46-3   07 May 23
Alex Rybakov USA-Patrik Rikl CZE7-657-5   07 May 23
Oleg Prihodko UKR-Joao Domingues POR6-45-76-3  07 May 23
Daniel Rincon ESP-Petr Brunclik CZE6-16-767-63  07 May 23
Martin Damm USA-Denis Yevseyev KAZ6-36-2   07 May 23
Vitaliy Sachko UKR-Johannes Haerteis GER5-76-26-1  07 May 23
Akira Santillan AUS-Marek Gengel CZE6-26-0   07 May 23
Rudolf Molleker GER-Grigoriy Lomakin KAZ6-36-3   07 May 23
Bor Artnak SLO-Andrew Paulson CZE4-66-36-4  07 May 23