Prague II Challenger
Tournament details

Prague II Challenger

 
Date:Aug 24, 2020
Rank:ChallengersK
Association:ATP
Court type:
 
Clay
Country:Czech Republic Czech Republic
Prize money:€137 000
Website:http://www.pragueopen.org/
Latitude:50.05
Longitude:14.26
Map:Zoom In
singles | doubles
Player 1 Player 2ResultsDate
Final
Aslan Karatsev RUS-Tallon Griekspoor NED6-47-66   30 Aug 20
1/2
Tallon Griekspoor NED-Lukas Rosol CZE6-47-5   29 Aug 20
Aslan Karatsev RUS-Dmitry Popko KAZ7-54-67-5  29 Aug 20
1/4
Tallon Griekspoor NED-Robin Haase NED6-36-2   28 Aug 20
Dmitry Popko KAZ-A. Rinderknech FRA0-67-616-3  28 Aug 20
Lukas Rosol CZE-Sebastian Ofner AUT6-35-77-5  28 Aug 20
Aslan Karatsev RUS-Stan Wawrinka SUIw/o    28 Aug 20
Third
Lukas Rosol CZE-P. Herbert FRA6-7106-36-4  27 Aug 20
Sebastian Ofner AUT-Renzo Olivo ARG4-67-656-4  27 Aug 20
Stan Wawrinka SUI-B. Zandschulp NED6-36-3   27 Aug 20
Aslan Karatsev RUS-Ernests Gulbis LAT6-26-1   27 Aug 20
Tallon Griekspoor NED-Sergiy Stakhovsky UKR6-16-1   26 Aug 20
A. Rinderknech FRA-Daniel Masur GER6-36-3   26 Aug 20
Robin Haase NED-Zdenek Kolar CZE6-36-2   26 Aug 20
Dmitry Popko KAZ-Yannick Maden GER7-56-1   26 Aug 20
Second
Robin Haase NED-Tomas Machac CZE6-36-4   25 Aug 20
Stan Wawrinka SUI-Goncalo Oliveira POR6-36-4   25 Aug 20
Lukas Rosol CZE-Filip Horansky SVK4-66-26-4  25 Aug 20
P. Herbert FRA-Ruben Bemelmans BEL6-26-2   25 Aug 20
Aslan Karatsev RUS-Steven Diez CAN6-16-2   25 Aug 20
B. Zandschulp NED-Marek Gengel CZE6-36-2   25 Aug 20
Daniel Masur GER-Jay Clarke GBR7-656-1   25 Aug 20
Yannick Maden GER-Michael Vrbensky CZE6-32-66-4  25 Aug 20
Zdenek Kolar CZE-Hyeon Chung KOR6-36-1   25 Aug 20
Ernests Gulbis LAT-Elias Ymer SWE6-22-66-4  24 Aug 20
Sergiy Stakhovsky UKR-F. Silva POR2-67-647-65  24 Aug 20
A. Rinderknech FRA-Hugo Grenier FRA6-46-1   24 Aug 20
Sebastian Ofner AUT-Jonas Forejtek CZE1-67-676-2  24 Aug 20
Tallon Griekspoor NED-Kimmer Coppejans BEL7-636-3   24 Aug 20
Dmitry Popko KAZ-Oscar Otte GER7-56-3   24 Aug 20
Renzo Olivo ARG-Martin Klizan SVK6-47-5   24 Aug 20
First
Aslan Karatsev RUS-Enzo Couacaud FRA3-67-57-5  24 Aug 20
Ruben Bemelmans BEL-Elliot Benchetrit FRA7-56-2   24 Aug 20
Marek Gengel CZE-T. Gabashvili RUS6-27-61   23 Aug 20
Daniel Masur GER-Jiri Lehecka CZE4-66-37-62  23 Aug 20
Tomas Machac CZE-F. Cerundolo ARG6-24-66-0  23 Aug 20
Goncalo Oliveira POR-Malek Jaziri TUN6-46-4   23 Aug 20
Michael Vrbensky CZE-Pedja Krstin SRB6-16-3   23 Aug 20
Zdenek Kolar CZE-Arthur De Greef BEL6-46-1   23 Aug 20
Lukas Rosol CZE-Rudolf Molleker GER6-36-747-5  23 Aug 20
Elias Ymer SWE-Maxime Janvier FRA6-37-64   22 Aug 20
Hugo Grenier FRA-Roman Safiullin RUS6-47-64   22 Aug 20
Renzo Olivo ARG-Tommy Robredo ESP4-66-46-1  22 Aug 20
Oscar Otte GER-Alexandre Muller FRA6-26-3   22 Aug 20
Tallon Griekspoor NED-Lukas Klein SVK6-47-65   22 Aug 20
F. Silva POR-Evgeny Karlovskiy RUS6-27-5   22 Aug 20
Jonas Forejtek CZE-Alexey Vatutin RUS6-46-2   22 Aug 20
Qualifying
Goncalo Oliveira POR-Toby Alex Kodat USA6-46-4   22 Aug 20
Marek Gengel CZE-Martin Krumich CZE6-726-17-62  22 Aug 20